Yönlendirilebilir Yatay Sondaj Makinesi

yonlendirilebilir-yatay-sondaj-makinesi-1


Yönlendirilebilir yatay sondaj makineleri çok değişik büyüklüklerde ve güçlerde olmasına karşın hepsinin üç temel fonksiyonu vardır:

– İtme (Thrust)

– Çekme (Pull)

– Döndürme (Rotation)



Her ne kadar makina endüstrisi bu ekipmanları çekme güçlerine göre sınıflandırsa da asıl önemli olan tork gücü, yani döndürme kapasitesidir. Zira çoğu başarılı projede ihtiyaç duyulan çekme kuvveti makina kapasitesinin en fazla %30’u düzeyindedir. Oysa ihtiyaç duyulan tork gücü için aynısını söylemek mümkün değildir.



008



Küçük ve orta ölçekli makinaların hem lojistiği hem de kurulumu ve kullanımı oldukça pratiktir. Motorunu, hidrolik pomplarını ve delici borularını (tijlerini) kendi üzerinde taşır.Bu tijleri bir şarjör yardımıyla otomatik olarak yükler ve boşaltır. Paletli yürüme aksamına sahiptir ve çok çeşitli arazi koşullarında ilerleyebilir. Ayrıca genellikle sondaj çamurunu deliğe basacak olan pompa makinaya monte edilmiştir. Bu nedenle en çok tercih edilen makinalar bu sınıftadır.



009




Büyük ölçekli makinaların kullanımı daha ciddi bir organizasyon gerektirir. Sadece lojistiği en az 3 tır ile sağlanabilmektedir. Uygulanacak projenin kapsamına göre bu sayı 7-8’e çıkabilir. Sistemin itme, çekme ve dönme hareketlerini sağlayacak hidrolik pompalar ve bunları tahrik eden dizel motorlar makinanın üzerinde taşınamayacak kadar büyüktür. Bu nedenle bu elemanlar ayrı konteynırlar içerisinde taşınır ve hidrolik hortumlar ile makina aksamına sonradan bağlanır.



Küçük ve orta ölçekli makinalarda kullanılan tij yükleme boşaltma mekanizması büyük makinalarda ancak vinçler ile sağlanabilmektedir. Paletli yürüyüş aksamına sahip olan modeller olsa da çoğu model kullanım kolaylığı sağlaması bakımından bir tır dorsesi şeklinde tasarlanmıştır. Hazırlanan sondaj çamurunu deliğe basacak olan pompa (high pressure pump) da ayrı konteynırlar ile makinadan bağımızsız hareket eder.




010