Kazısız Boru Yenileme

kazisiz-boru-yenileme-1


Artan şehirleşme ve buna paralel olarak ilerleyen altyapı ihtiyacı modern kentlerin en büyük sorunlarından bir haline geldi. Özellikle trafiğin ve yer üstü aktivitelerinin yoğun olduğu bölgelerde altyapı borularında yapılacak tamirat, yenileme, kapasite artışı… vs. gibi işlemler çoğu kez hayatı aksatmamak maksadıyla geçici çözümlerle rehabile edilir. Bu ihtiyaca cevap veren kazısız bir alternatif olan kazısız boru yenileme (patlatma olarak da bilinir) tabiri yerindeyse mucizevi çözümler sunuyor.


kazisiz-boru-yenileme-2


20 yıl öncesinin planlamasıyla yapılan altyapı tesisleri hızla büyüyen şehirlerin hızına yetişemiyor ve her gün daha büyük kapasiteli boru hatlarına ihtiyaç duyuluyor. Buna karşın bu hatların tamiri ya da yenisiyle değiştirilmesi, çaplarının artırılması gibi işlemler üst yapıda ciddi tahribatlar gerektiriyordu. Öncelikle çalışma alanının kapatılması, kazılması, hattın yenilenmesi, tekrar dolgusunun yapılıp, kaplamasının tatbik edilmesi, atık yöntemi gibi ciddi sorularla baş edilmesi gerekiyordu. Çoğu zaman bunların bir ya da birkaçının elverişsizliği yüzünden söz konusu proje ya iptal edilir ya da geçici önlemlerle çözüm ötelenirdi. Kazısız Boru yenileme sistemi bütün bu zahmetleri bertaraf ederek mucizevi sürelerde ve maliyetlerde bu hatların yenilenmesi ve hatta daha da büyütülebilmesine olanak veriyor.


Önce yenilenecek hattın başlangıç ve bitiş noktaları arasına bir kılavuz çekilir. Bu kılvauz makine tarafından yönetilir. Sonrasında çıkış noktasına ulaşan kılavuza sırasıyla eski boruyu imha edecek parçalama başlığı, bağlantı ve koruma eaparatları ve nihayet yeni boru bağlanır. Makine bu sistemi kendine doğru çekerken bir yandan parçalama bağlığı eski boruyu parçalar ve zemin çeperlerine sıkıştırır. Bir yandan da yerine yeni boruyu döşer.


kazisiz-boru-yenileme-3


Sistem eski ve yetersiz boruyu kılavuz olarak kullanarak özel ekipmanları sayesinde eski boruyu imha ediyor yerine yenisini yerleştiriyor. Ayrıca bu sayede mevcut çaplar %10 – 45’e varan oranlarda büyütülebiliyor. Bu yöntemle hali hazırda kullanılan her cins boru yenilenebilir. Detaylı bilgi ve danışmanlık için proje departmanımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.