Kazısız Yatay Sondaj Teknolojileri

kazisiz-yatay-sondaj-teknolojileriYönlendirilebilir Yatay Sondaj (YYS), klasik anlamdaki açık kazı yöntemiyle karşılaştırıldığında sayısız avantajı beraberinde getiren bir kazısız geçiş alternatifidir. Bu yöntem, yüzey aktivitelerini aksatmadan yeraltında çalışabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayade kurum ve kuruluşlardan alınacak çalışma izinleri konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Açık kazı sistemiyle karşılaştırılamayacak kadar küçük bir çalışma alanına ihtiyaç duyarken çok daha hızlı bir sistem olması altında yatan yüksek teknolojiyi vurgulayan en güzel örneklerden biridir. Özellikle son yıllardaki altyapı yatırımlarında gerek devlet kurumlarının ve gerekse özel kuruluşların YYS kullanımına ağırlık vermesi altyapı sektörü açısından önemli bir gelişmedir.


Dünya pazarlarının hemen hemen en hacimlisi olan petrol endüstrisinden altyapı tesisleri alanına uyarlanan bir sistem olan Yönlendirilebilir Yatay Sondaj, dünyanın en çok AR-GE yatırımı yapılan alanlarından da birini oluşturmaktadır. YYS, petrol şirketlerinin uzun yıllardır arama, tespit etme ve çıkarma işlemleri için geliştirdikleri üstün teknoloji ürünlerini kendi bünyesine profesyonelce uyarlamakta ve belki de inşaat sektörünün en güçlü yapısını oluşturmaktadır.

YYS tekniğine ait herhangi bir ulusal standart olmamasına rağmen, bu sistem kazısız geçiş teknolojileri içersinde her geçen gün daha da popülerlik kazanmaktadır. Bu sayede yeni hatlar daha kolay yapılabilmekte ve hatta varolan eski hatlar da zahmetsizce yenilenebilmektedir.


“Simplicity is the ultimate sophistication. (Mükemmellik basitlikte saklıdır) — Leonardo Da Vinci