Delgi Tijleri

yonlendirilebilir-yatay-sondaj-delgi-tijleri-1Delgiyi yapacak olan tijler, kullanılan makinanın büyüklüğüne göre değişik çaplarda (2cm – 20cm) ve uzunluklarda (3m – 9m) olabilir. Aslında tijler içleri boş, uçlarına birbirine eklenmesi için konik diş açılmış birer borudur. Pompalacak sondaj çamuru tijlerin içerisindeki bu boşluktan deliğe basılır. Tijler çekme, basınç ve burulmaya karşı koyacak şekilde tasarlanır. Yeralında eliptik bir profilin oluşturulabilmesi için YYS tijlerinin elastik deformasyonunun yüksek , plastik deformasyonunun ise düşük olması istenir. Yani, üzerine herhangi bir kuvvet uygulandığında ne kadar esnerse esnesin, etkiyen kuvvetin kalkması ile birlikte eski halini alması amaçlanır.


011


Özel alaşımlardan üretilirler. En çok Karbon (C) ve Titanyum (Ti) alaşımları kullanılır. Tijlerin konik dişli kısımları ise gövdeye nazaran daha çok yıprandığından bu kısımlar CrMo 4(kromotetramolibden) bileşiklerinden üretilir. Daha sonra bu iki parça sürtünme kaynağı (aynı eksen üzerinde çok yüksek hızda döndürülüp birbirine sardırılarak) ile birbirine monte edilir…


012


Delgi tijleri makine üzerinde otomatik şarjör yardımıyla kullanılabildiği gibi dışarıdan vinç ya da el ile de verilebilir. Genellikle orta ölçekli makinelere kadar tij sandıkları makinenin üzerinde yer alırken 50 tonun üzerine çıkıldıkça ağırlaşan ve boyutları büyüyen tijler nedeniyle tijler dışarıdan tek tek makineye verilir ve toplanır. Daha uzun boylu tijler daha az bağlantı noktası demektir ve uzun metrajlı geçişlerde zaman avantajı sağlar. Ancak orta ölçekli makinelerde değişik uzunlukta tijler kullanılabilir. Burada tercih süpervizöründür.


013